Diş implantı nedir?

Diş tedavisi teknolojileri her geçen gün gelişirken diş çürümesi hastalığı yaşayan birçok insan diş kaybı yaşıyor.

Geçmişte uzun yıllar boyunca diş eksikliği olan kişiler için tek tedavi seçeneği köprüler ve protezlerdi. Ancak günümüzde diş implantı bu konuda çok iyi iş çıkarmakta.

Diş implantı nedir?

Diş implantı diş köklerinin yerine kullanılır. Implantlar, doğal dişlerinize uyacak şekilde yapılmış yedek dişler için güçlü bir temel sağlar.

Diş implantı avantajları nelerdir?

Diş implantlarının aşağıdaki gibi birçok avantajı vardır:

  • Diş implantı kendi dişiniz gibi görünür. Kemikle kaynaşacak şekilde tasarlandığı için yerleştirildikten sonra kalıcı hale gelmektedir.
  • Diş implantı dişlerin kayması endişesi olmadan konuşmanızı sağlar.
  • Diş implantı sizin bir parçanız haline geldiği için hareketli protezlerin rahatsızlığını ortadan kaldırır.
  • Diş implantı kendi dişleriniz gibi işlev görür ve en sevdiğiniz yiyecekleri acı çekmeden yemenizi sağlar.
  • Diş implantı size gülümsemenizi geri verir ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur
  • Diş implantı diğer dişlerin küçültülmesini gerektirmez. Yakındaki dişler implantı destekleyecek şekilde değiştirilmediği için, kendi dişlerinizin çoğu sağlam kalır ve uzun süreli ağız sağlığını iyileştirir.
  • Diş implantı çok dayanıklıdır ve uzun yıllar dayanır.
  • Diş implantı takma dişleri çıkarmanın rahatsızlığını ortadan kaldırır.

Diş implantı ne kadar başarılıdır?

Diş implantlarının başarı oranları, implantların çenenin neresine yerleştirildiğine bağlı olarak değişmektedir. Genel olarak başarı oranı %98’e kadar çıkmaktadır. İyi bir bakımla diş implantı ömrü ömür boyu sürebilir.

Herkes implant yaptırabilir mi?

Rutin diş çektirme ve ağız cerrahisi geçirebilecek sağlıklı bireyler implant için daha uygun yapıdadır. Ayrıca sağlıklı diş etlerine ve implantı tutacak kadar kemiğe sahipseniz implant yaptırabilirsiniz. Çok sigara içiyorsanız, diyabet veya kalp hastalığı gibi kontrol edilemeyen kronik rahatsızlıklarınız varsa veya baş bölgesinde radyasyon tedavisi görmüşseniz bir değerlendirmeye girmeniz gereklidir. Implant yapmayı düşünüyorsanız diş hekiminizle görüşünüz.

Sigorta diş implantı maliyetini karşılar mı?

Diş implantları genel olarak sigorta kapsamına girmemektedir. Sadece sigortanızın planına bağlı olarak diş sigortası mümkün olabilir. Diş tedavinizin sigortanızla nasıl ilişkili olduğu hakkında bilgileri diş hekiminiz ve sigorta sağlayıcınızdan alabilirsiniz.

Diş implantı nasıl yapılır?

Diş implantı sürecindeki ilk adım size özel bir tedavi planının geliştirilmesidir. Plan, ağız cerrahisi ve restoratif diş hekimliği alanında deneyim sahibi profesyonel bir ekip tarafından hazırlanmalıdır.

Titanyumdan yapılmış küçük bir diş kökü implantı eksik dişin kemik yuvasına yerleştirilir. Çene kemiği iyileştikçe implantın metal direğinin etrafında büyür ve onu çeneye sağlam bir şekilde sabitler. İyileşme süreci altı ila 12 hafta arasında sürebilir.

Diş implantı ağrı yapar mı?

Diş implantı yaptıran çoğu kişi çok az rahatsızlık hissettiğini söyler. İşlem sırasında lokal anestezi kullanılabilir ve hastalar implantların diş çekimine göre çok daha az ağrı içerdiğini görmektedir.

Diş implantı bakımı nasıl yapılır?

Diş implantları, fırçalama, diş ipi kullanımı, gargara ile durulama ve düzenli diş kontrolleri gibi gerçek dişlerle aynı rutin bakımı gerektirir.